הנקה – שביל הלידה לניאדו
 

מורה נבוכים להנקה מוצלחת

חשיבות ההנקה

חשיבות ההנקה מבחינה רגשית, נפשית ופיזיולוגית והשפעת חלב האם על התפתחות התינוק וגדילתו ידועים היטב והוכחו במחקרים רבים. עוד נמצא כי ככל שיש בידי האם מידע רב מוקדם לגבי ההנקה, כך קטנים הסיכויים שהיא תיתקל בקשיים ויתקצר משך הטיפול בבעיות.

ההנקה ממשיכה את הקשר הפיזי והרגשי שהחל עוד בתקופת ההיריון, בינך לבין תינוקך. החלב מספק לתינוק את כל המרכיבים התזונתיים להם הוא זקוק והוא מכיל נוגדנים המסייעים בחיסון מפני מחוללי מחלות, פטריות ואלרגנים. חלב האם מתעכל בקלות ופועל כמרגיע טבעי.

תינוקות יונקים יש להם סיכון מופחת לחלות בסוכרת, השמנה ומחלות רבות נוספות על ידי מאות מרכיבים בחלב אם הפועלים לחיזוק המערכת החיסונית. בחלב אם גם מאות מרכיבים המשפיעים על התפתחות מוח התינוק.

בנוסף, הנקה משפיעה על בריאות האם ומפחיתה סיכון לסוכרת, השמנה, סרטן שחלות וסרטן שד. הנקה משפיעה גם על כיווץ הרחם לאחר הלידה ומניעת דימום מוגבר.

הרכב חלב האם

חלב אם ראשוני נקרא קולוסטרום. הוא מתחיל להיווצר בשבוע ה – 16-20 להיריון ומזין את התינוק 2-5 ימים לאחר הלידה. בזמן זה השד רך וגודל השד בדרך כלל כגודלו בסוף ההיריון. הקולוסטרום מכיל ריכוז גבוה של נוגדנים, המעודדים את מערכת החיסון של התינוק. יש בו חומרים המהווים משלשל עדין ומסייעים בפינוי המקוניום (צואת התינוק בימים הראשונים לאחר הלידה, שצבעה שחור או ירוק כהה).

חלב המעבר מגיע, בדרך כלל, 3-4 ימים לאחר הלידה וגורם למלאות בשדיים – מצב פיזיולוגי תקין שבו השד מתמלא ונעשה כבד, רך וחמים יותר. המלאות מסמנת לך להיניק את התינוק לעיתים קרובות יותר, בכל פעם שהוא מראה סימני רעב, או בכל פעם שאת מרגישה התמלאות, כדי למנוע מצב פתולוגי ובלתי תקין של גודש. חלב המעבר מורכב מכמויות קטנות והולכות של קולוסטרום ומכמויות גדלות של חלב הקבע. חלב זה ממשיך להיווצר כ – 10 ימים ומכיל ריכוז גדול יותר של שומנים לעומת הקולוסטרום.

ניהול הנקה

תינוק שנולד הוא אדם מושלם בן 9 חודשים, היודע לדבר בשפת גוף מדהימה. גם בנוגע להנקה יש לתינוקות שפת גוף ייחודית: סימני הרעב מאופיינים בפתיחה וסגירה של הפה, תוך הפנייתו לכיוון הלחי המגורה על ידי מגע אצבעותיו או אפילו הסדין. הסימנים יימשכו שניות ספורות ואחריהם התינוק ילקק אגרופים ושפתיים. אם לא ייענה, יבכה או יירדם. בכי הוא סימן מאוחר לרעב ומומלץ להבחין בסימנים המוקדמים יותר.

לאחר היממה הראשונה, צפויות לפחות 8-12 הנקות ביממה, כלומר מדי שעה וחצי עד ארבע שעות, היות וחלב האם מתעכל ונספג מהר מאד.

בלילה, ייתכן והתינוק יבקש לינוק לעיתים קרובות, הוא יבקש להיות מחובק בזרועותייך ולא יהיה נינוח בעריסה, זוהי התנהגות תקינה ומצופה בלילות הראשונים לחיי התינוק. נסי לעודד אותו לינוק לעיתים תכופות לאורך היום ולנוח כשהוא ישן, כדי לאסוף כוחות ללילות הראשונים. בבוקר רוב התינוקות "משלימים שעות" וישנים.

מומלץ להיניק את התינוק לפחות 20 דקות או יותר, עד שיעזוב את הפטמה מן השד הראשון, לאחר מכן יש להציע לו את השד השני, אך הוא לא תמיד ירצה בכך.

רצוי מאד להימנע ממתן מוצץ לתינוק לפני התבססות ההנקה.

רצוי גם להימנע ממתן בקבוק עם תמ"ל לתינוק, ללא התייעצות קודמת עם יועצת הנקה / רופא.

בערך בגיל חודשיים ההנקה מתקצרת מאד אצל רוב התינוקות ומסתיימת לאחר כמה דקות.

תנוחות להנקה

עלייך לשבת במקום נוח וחשוב מאד שתהיה לך תמיכה טובה לגב. השכיבי את התינוק כשבטנו צמודה לגופך ופיו מול הפטמה. כדאי לתמוך בשד עם כף היד, כך שארבע אצבעות יהיו מתחת וסמוך לעטרה (הילה) ואילו האגודל מעליה. כדי לגרות את התינוק לפתוח פה לגודל פיהוק, הניחי לפטמה לגעת בפיו ואז הצמידי אותו אל השד, כך הוא יוכל לינוק כמויות מרביות של חלב ולא ייווצרו פצעים וסדקים. התחושה בעת ההנקה משתנה מאישה לאישה על פי סף הרגישות האופייני לה ורוב הנשים מעידות על תחושה של משיכה. בימים הראשונים תיתכן רגישות בפטמות, בעיקר ברגעי החיבור הראשונים – זהו מצב תקין.

סימנים להנקה מוצלחת

ביומיים הראשונים לאחר הלידה צבע צואת התינוק הוא ירוק כהה עד שחור וביום השלישי היא הופכת לבהירה יותר. עד היום החמישי או השישי ללידה, צבעה משתנה לצהוב בהיר ומרקמה נעשה גבישי (כמו גבינת קוטג'). מהיום החמישי ללידה יהיו לפחות 3 יציאות ולפחות 5-6 חיתולים רטובים עם שתן.

עלייה במשקל: עד גיל שבועיים התינוק אמור לחזור למשקל הלידה.

מצבים הדורשים טיפול

גודש

מצב בלתי תקין המצריך טיפול מהיר. הגודש נגרם בדרך כלל מניהול לא תקין של ההנקה או מהצמדה לא נכונה של התינוק לשד. כדי למנוע גודש חשוב להניק את התינוק כבר מהלידה בימים הראשונים לחייו ללא הגבלה, ובעיקר בלילה, אז התינוק ערני ומצפה לינוק.

הטיפול בגודש הוא הקפדה על חיבור עמוק לשד והנקות תכופות, בשילוב עם עיסוי וסחיטת השד, ובסיום ההנקה סחיטה / שאיבה של חלב עד הקלה. קומפרסים קרים יכולים להקל.

פטמות סדוקות או פצועות

מעידות לרוב על הצמדה לא נכונה של התינוק לשד. חשוב לתקן את התנוחה ולטפל בפטמה בין ההנקות על ידי חלב אם או משחה.

שאיבת חלב האם

שאיבה או סחיטת חלב נעשית כבר בחדר לידה ובימים הראשונים, במקרים בהם יש הפרדה לא צפויה בין האם והתינוק או קושי של התינוק להתחבר לשד. חשוב לשאוב כל 2-3 שעות, גם אם עדיין לא יוצא חלב למשאבה, כדי לייצר חלב בשד.

קפיצת גדילה

זוהי תופעה פיזיולוגית המתרחשת מספר פעמים במהלך תקופת ההנקה. התינוק יונק 24-48 שעות בהנקות תכופות מאד. בעקבות היניקה המרובה גדלה כמות החלב. קפיצת הגדילה מתרחשת בלילה השני לחיי התינוק, בגיל שבועיים, 6 שבועות, 3 חודשים, חצי שנה ושנה ומורגשת בעיקר בהנקה מלאה.

בלניאדו קיים מערך של יועצות הנקה הנמצאות במשמרות בוקר וערב, בכדי לתמוך בתהליך ההנקה.

חשוב לפנות לאחות או ליועצת ההנקה בכל שאלה או קושי בהנקה.

זמינים בשבילך תמיד

רוצה ללדת בדרך שלך?
נשמח להגשים את כל מה שחלמת

לכל שאלה מחשבה התייעצות השאירי פרטים, מבטיחים לחזור אליך עם תשובה בהקדם

 

     

    09-8609500
    מרכז רפואי לניאדו רח' דברי חיים 16, קרית צאנז, נתניה, 42150