אפס הפרדה בניתוח קיסרי אלקטיבי

אפס הפרדה בניתוח קיסרי אלקטיבי

 

לרישום ללידה קיסרית ולקביעת תאריך הניתוח יש להגיע מבעוד מועד בימים א' - ה' בין 8:00-13:00, למחלקת יולדות א' (רצוי לתאם מראש בטל' 09-8609571). יש להביא את כל המסמכים הקשורים במעקב היריון, כולל אולטרסאונד ראשון והמלצות רופא מטפל, אם קיימות. ניתוחים אלקטיביים מתקיימים בדרך כלל בשעות הבוקר או אחה"צ. סדר הכניסה לחדר הניתוח ומידת הדחיפות נקבעים על ידי הצוות הרפואי. צוות מיון נשים עומד לרשותכם במשך ההכנה וההמתנה לניתוח.
יום או יומיים לפני הניתוח המתוכנן תתבקשי להגיע למספר שעות לשם פגישה עם אחות, רופא נשים ומרדים לצורך קבלה רפואית. ליום זה יש להגיע עם כל המסמכים – תיעוד מעקב ההיריון, כולל בדיקות וספירת דם עדכנית. בפגישה זו תלקח דגימת דם לבנק הדם.  מעל גיל 40 יש להביא תוצאות של בדיקת EKG.

יולדת שנרשמה לניתוח קיסרי אלקטיבי ומעוניינת באפס הפרדה תיידע את המיילדת על כך ביום הניתוח.

 

מה להביא ליום הלידה הקיסרית?

 • תרופות הנלקחות בקביעות.
 • ציוד אישי.
 • חפצים יקרי ערך מומלץ להשאיר בבית.
 • הכניסה לחדר הניתוח היא ללא תכשיטים, וללא עדשות מגע.

 

הכנה ביום הניתוח

 • צום מלא – ללא אוכל, שתייה ועישון משש שעות לפני הניתוח.
 • תתקבלי לרישום במשרד הקבלה, משם תופני למיון נשים לקבלה על ידי רופא ומיילדת. בתהליך הקבלה יושלמו הבדיקות הנדרשות, כולל שמיעת דופק ויורכב לך עירוי לווריד, שדרכו יוזלפו נוזלים כהכנה להרדמה ספינלית.
 • הסרת שיער באזור החתך (יבוצע על ידי האחות).

 

מלווה בניתוח
אם את מעוניינת שבן זוג/קרוב ילווה אותך ללידה הקיסרית בחדר הניתוח, עלייך לציין זאת בפני המיילדת שמקבלת אותך במיון. המיילדת תדאג לו להסבר ולהדרכה. המלווה יידרש ללבוש בגדי חדר ניתוח, מסכה, כובע וכיסוי לנעליים. הוא ייכנס לחדר הניתוח בשלב שלאחר ההרדמה. במשך הניתוח המלווה יישב קרוב אלייך, מאחורי הווילון הסטרילי. מלווה יוכל להיכנס רק לניתוח קיסרי מוזמן, המבוצע בהרדמה אזורית.

 

מהלך הניתוח
רוב הניתוחים מבוצעים בהרדמה אזורית (ספינלית), שהיא הרדמה תחושתית בלבד. הרדמה כזאת מאפשרת לך להיות ערה בעת הוצאת התינוק מהרחם ולראותו מיד כשהוא נולד.
לאחר ההרדמה האזורית ירחץ הצוות הסיעודי בחדר הניתוח את אזור הניתוח ויוכנס צנתר לניקוז השתן. שאר האזורים בגוף יכוסו בסדינים סטריליים ויונח מעין וילון שיסתיר מפנייך את אזור הניתוח. חתך הניתוח יבוצע לרוחב הבטן התחתונה, מעל קו השיער. בזמן חילוץ התינוק תרגישי לחץ במשך כמה שניות, אך לא תחושי כלל כאב.
במקרים דחופים, שבהם הוצאה מהירה של התינוק היא הכרחית, יבוצע הניתוח בהרדמה כללית.

 

הטיפול בילוד
מיד לאחר לידת התינוק, המיילדת תנגב ותייבש אותו ותניח אותו בחיקך למגע עור בעור, בהשגחת המיילדת והאב. חיוני לשמור על חום גופו של התינוק לאחר הניתוח ולכן מצד אחד גופך יחמם אותו, ומעליכם יונח סדין חימום וכן שרוול חימום. התינוק יוכל להישאר בחיקך עד סיום תהליך הניתוח.
בסיום התהליך ייצאו האב והמיילדת עם התינוק למחלקת היילודים לבדיקת חום וזיהוי באמצעות צמידי זיהוי על היד והרגל.

 

לאחר הניתוח
התאוששות בחדר הלידה – ייחודי בלניאדו
בתום הניתוח במידה וחום גוף התינוק תקין, תחברי לתינוקך להמשך התאוששות של כשעתיים בחדר לידה, כדי לאפשר לך לממש את הקשר הראשוני עם תינוקך (Bonding) ולהניק אותו, בעזרת תמיכת המיילדת שעברה הכשרה בנושא ההנקה ובליווי האב. כאשר בחדר לידה תהיה תפוסה מלאה ההתאוששות תתקיים במחלקת היולדות.
לאחר התאוששות בחדר הלידה תעברו למחלקת אפס הפרדה. המשך הטיפולים ובדיקת רופא ראשונה ייערכו כשתוכלי להגיע עצמאית למחלקת היילודים ללוות את תינוקך. במהלך הבדיקות והטיפולים השגרתיים את או האב יכולים להיות לצד התינוק, ללטף להרגיע ולקבל הסבר.
אימהות ותינוקות זקוקים למנוחה אחרי הלידה. ההמלצה היא שהמנוחה תיעשה יחד. לשם כך רצוי וחשוב שיהיה לאם מלווה (בן זוג, אמא, קרוב משפחה או חברה) ברוב שעות היממה. המלווה יאפשר לאם לנוח כשהתינוק לצידה. מלווה אישה תוכל להישאר לצד האם 24 שעות ומלווה גבר בין 8.00 בבוקר ל22.00  בלילה.
אמהות מדווחות שהן ישנות יותר טוב כשהן מרגישות ושומעות את תינוקן לידן. כמובן שלרוב גם התינוקות רגועים יותר ובוכים פחות וכך מתאפשרת מנוחה רבה יותר לאם.

 

מה היתרונות של אפס הפרדה ?

 • התינוקות בוכים פחות, נרגעים יותר בקלות, רמות הורמון המתח נמוך בגופם, הם שומרים על חום גופם יותר טוב, תפקודי לב, רמות הסוכר בדם וקצב הנשימה שלהם טובים יותר, כמו כן הם נמצאים יותר זמן במצב שינה רגועה, השינה הרגועה חיונית להתפתחות המוקדמת של המוח באופן אופטימלי.

 •  במגע עם האם ובהנקה התינוק נחשף למערכת החיידקים שלה, וכך היא עוזרת לתינוק לפתח את המערכת החיסונית שלו.

 

 • המראה, המגע, הריח של התינוק וההנקה גורמים לאמו להפריש אוקסיטוצין (הורמון האהבה), ולעודד אצלה רגשות אימהיים לרך הנולד, רוגע והרגשת אחריות. האוקסיטוצין מעלה את חום השדיים של האם ב-2 מעלות נוספות, בכדי שתוכל לחמם את תינוקה.

 

 • אמהות שנמצאות עם תינוקן ללא הפרדה, מייצרות יותר חלב בשלב יותר מוקדם, מניקות לטווח ארוך יותר, ונמצאות בסבירות יותר גבוהה להנקה מלאה. תינוקות אלו יונקים כמויות גדולות יותר של חלב, עולים יותר במשקל ובעלי סיכוי נמוך יותר לפתח צהבת יילודים.

 

 • גם אם את לא מניקה התינוק עדיין זקוק לחום גופך, לקולך, לריח שלך לחיבוקך ולקרבה אלייך ללא הפרדה.

 •  המגע של עור לעור עם התינוק גורם ליולדת להפריש הורמונים שמסייעים לה לשיכוך הכאבים, שמחה וריפוי. אמהות שהיו באפס הפרדה וביות מלא סבלו פחות מדיכאון אחרי לידה.

 

 • עוד נמצא במחקרים שאמהות בביות מלא מגיבות ומבינות טוב יותר את צרכי התינוק, יוצרות קשר עמוק ובריא עם תינוקן ונעשות עצמאיות,מיומנות בטיפול ומוכנות יותר מהר למעבר הביתה. היתרונות של מגע עור לעור של האם או האב עם התינוק ממשיכים גם בימים ובשבועות שלאחר הלידה.

 

 • בחדרים במחלקת יולדות עומד לרשותכן כל הציוד הדרוש לטיפול בתינוק.

 • הצוות במחלקת תינוקות עומד לרשות האם והתינוק במהלך כל השהות. האחיות עוברות בין חדרי היולדות מדריכות, מספקות תמיכה ומענה מקצועי לכל שאלה.

לנוחיותך, לחצי כאן לצפיה בטופס אפס הפרדה עליו תתבקשי לחתום.